2016 İlk Çeyreğinde En Çok Satan Otomobiller

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Mart ayının satış rakamları açıklandı. Bu rakamların açıklanmasının ardından bizler de ilk üç ay sonunda Türkiye’de en çok satılan 10 otomobili araştırdık. 

top10

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan bilgilere göre Mart ayında en çok satan 10 model de ortaya çıkmış oldu. Yaptığımız araştırmanın ardından Mart ayının da dahil olmasıyla yılın ilk çeyreğinde en çok satan modelin ülkemizde üretilen Renault Fluence olduğunu gördük. Toplam 7 bin 493 adet satış rakamına ulaşan Fluence açık farkla lider durumda.

Ülkemizde üretilen modellerin ön plana çıktığı ilk üç ay sonunda satışa yeni sunulanFiat Egea önemli bir başarı göstererek 5 bin 937 adetle ikinci sırada yer aldı. İlk üçün iki sırasını ele geçiren Renault, yine ülkemizde üretilen Symbol modeliyle 5 bin 218 adetlik satış rakamına ulaşarak zirvenin üçüncü sırasında yer aldı.

Ülkemizde üretilen bir diğer model olan Toyota Corolla ise ilk üç ayın sonunda 5 bin 47 adetle dördüncü sırada yer aldı. Volkswagen‘in 5, 6 ve 7′inci sırayı elde ettiği araştırmamızda Passat 4 bin 943 adet, Polo 4 bin 790 adet, Golf 4 bin 364 adetsatıldı.

Araştırmanın en çok dikkat çeken kısmıysa kompakt sınıfta baz alınan model olarak bildiğimiz Golf’ün tam ensesine gelen bir diğer kompakt oyuncu Ford Focus oldu.Focus 4 bin 46 adetlik satış rakamıyla dikkatleri üzerine çeken önemli bir atılım yapmış oldu.

İlk 10′a giren diğer iki model 3 bin 967 adetlik satış rakamıyla Hyundai i20 ve 3 bin 815 adetlik satış rakamıyla Renault Clio oldu.

satislar2016

İlk çeyrekte en çok satılan 10 model

Designed by ermanas