Anahtarsız Çalıştırma Sistemleri Savunmasız mı?

Son zamanlarda ADAC, Alman Otomobil Kulübü, bir grup güvenlik açığı yıllardır biliniyor olmasına rağmen,  anahtarsız giriş sistemlerinin araba çalmak için ne kadar kolay olduğuna dikkat çekmek için bazı oto güvenlik testlerinin bulgularını saptadı.

enginestart

Bu teknoloji anahtarsız giriş vericisi tuşları ile donatılmış arabalarda, normalde bir radyo sinyali kullanan anahtar, araçtan sadece birkaç metre uzakta araçtan olmalıdır. ADAC’taki araştırmacılar bazı ucuz ekipmanlar ile yakındaki bir anahtarsız giriş sisteminin radyo sinyalini alıp bunu birkaç yüz metreye uzattılar. Bu ekipmanın maliyeti ADAC’a kabaca 225 $ civarında oldu.

Uzatılan bu alanın içinde çoğu otomobil üreticisi bu alan içinde motoru çalıştırmaya hazır tuttukları için, araştırmacılar (yada hırsızlar), otomobili çalıştırmanın ve sürmenin mümkün olabiliceğini belirttiler. ADAC bu tekniği Audi, BMW, GM ürünleri, Ford, Kia ve Toyota dahil Avrupa’da satılan birkaç otomobil markası üzerinde daha denedi.

Bu hackleme tekniği yeni değil, ancak ADAC’ın araştırması hala çağdaş otomobiller için bunun bir tehdit olduğunu gösteriyor. Tek etkili caydırıcı yöntem anahtarı kullanımda olmayan bir çanta ya da bir Faraday kafesi gibi, bir Sinyal-bloklama cihazın içinde tutmak gibi gözukuyor. Bir Faraday kafesi kullanışlı olsa bile elinizin altında her zaman bir tane bulundurmak o kadar kolay değil.

Yani bu ucuz, etkili ve basit hırsızların araba çalmak için kullanabileceğini yöntem halen var ve otomobil üreticileri u soruna halen etkin ve verimli bir çözüm bulabilmiş değiller. ADAC’un bu araştırması otomobillerimizde neden halen bir tehdit olduğunu gösterir nitelikte.

Designed by ermanas