Fiyat – Performans Şampiyonu Seat İbiza 1.2 TSI

Seat, makyajladığı Ibiza’da çok başarılı bir karışım elde etmiş ve farklı tüketicilerin isteklerini tek potada eritmeyi başarmış. Seat Ibiza eksik bulmanın zor olduğu çok keyifli ve ekonomik bir otomobil.

seat-ibiza

Şehir içinde sorunsuz ilerlemek için küçük sınıf otomobiller en iyi seçenek. Seat’ın makyajlayarak satışa sunduğu Ibiza da küçük boyutlarından beklenmeyecek büyük işler başaran yapısıyla günümüzün en iyi şehir otomobillerinden biri.  Aracın 1.2 litrelik TSI motoru hem yakıt ekonomisi sağlıyor hem de performans isteyenlerin sesi oluyor. Ancak bu başarılı aracın elbette bazı önemli eksikleri de var. Örneğin sadece manuel şanzımanla alınabilmesi günümüzde kadınların hiç hoşuna gitmeyecektir.

seat-ibiza

Canlı renkler dikkat çekiyor

Makyajlı Ibiza canlı renk seçenekleri ile hem yakışıklı hem de sahibinin tarzını dışarı en iyi şekilde yansıtan bir otomobil. Jantlarında ve aynalarında farklı renk alternatiflerin bulunduğu model bu sayede dikkat çekmeyi garanti altına alıyor. Eğer daha sade bir tasarım isterseniz o zaman da standart renk paletlerine göz atmanız yeterli. Ibiza’nın ön kısmında sert hatlar olmasına karşılık canlı renklerle maskülen görünüm perdelenmiş ve daha fazla tüketicinin aracı tercih etmesinin önü açılmış. Arka kısımda ise öne kıyasla çok daha sade çizgiler tercih edilmiş. Bu nedenle Ibiza’nın arka tasarımı öne kıyasla çok daha az dikkat çekiyor.

İç mekan geniş

Küçük otomobillerin en büyük sıkıntısı iç mekanlarında yaşanıyor. 4 kişi için tasarlanmaları nedeniyle kalabalık Türk aileleri tarafından veto yiyen küçük otomobillerin kaderini Ibiza değiştirecek gibi duruyor. Her ne kadar boyutları çok büyük olmamasına rağmen kısa tampon-tekerlek mesafesinin de etkisiyle Ibiza’nin yaşam alanı bir hayli geniş. Araçta çok iri değilseniz 5 kişi yolculuk etmek mümkün. Aksi durumlarda omuz mesafelerinde sıkıntılar yaşanabiliyor. Arkadaki yükleme alanının geniş sayılabilecek yapısı ve kullanım kolaylığı da eklenince Ibiza, bu konuda yüzleri güldürmeyi başarıyor.

seat-ibiza

Ayrıca dıştaki canlı renklerin iç mekanında da devam etmesi ile ferahlık konusunda sıkıntı yaşatmayan Ibiza’nın standart donanımı bir hayli zengin. İç mekandaki plastik malzeme bu sınıftaki diğer modellerde olduğu gibi çoğu bölgede sert iken, koltukların sertliği iyi ayarlanmış.

Sadece manuel şanzımanla

Ibiza’nın ikisi benzinli 3 motor alternatifi bulunuyor. Konuğumuz olan 1.2 TSI ise manuel modeller içinde en ateşli versiyon. Sadece manuel vites kutusu ile alınması nedeniyle kadınlar tarafından daha az tercih edilmesi kesin olan 1.2 TSI, konu sürüş keyfi ise çok başarılı bir otomobil. Alt devirlerden itibaren güç eksikliği yaşatmayan model, başarılı yol tutuşu ile de sürücüsüne güven veriyor.  90 HP güç ve 160 Nm tork üreten 4 silindirli ünite, homojen güç eğrisi ve motorla uyum içindeki şanzımanıyla kulanım keyfini artıyor. Ancak şanzıman sisteminin 5 ileri orana sahip olması rakipleri düşünülünce aracın geride kalmasına neden oluyor. Ibiza’nın rakipleri arasında bu güçle 6 ileri vites kutusuna sahip örnekler bulunuyor. Buna karşılık dediğimiz gibi Ibiza kullanıcısına özelikle şehir içinde yeterli gücü ve konforu sorunsuz sunabiliyor.  Üstelik 5 ileri vites kutusuna rağmen yakıt tüketimi de normal kullanımlarda 6.4 lt/100 km seviyesinde geziniyor.

seat-ibiza

Fiyat makul, donanım yeterli

Seat Ibiza 1.2 litrelik motorunda oldukça uygun fiyat etiketine sahip. Günümüzde neredeyse 50 bin TL sınırına ulaşan küçük sınıf araçları düşündüğümüzde 41.200 TL’lik fiyat için kelepir demek mümkün. Konuğumu olan üst versiyon ise 45 bin TL’lik yine uygun fiyatlı bir alternatif. Bu fiyat karşılığında aktif ve pasif güvenlikle elemanlarını eksiksiz suna Ibiza, konfor donanımlarında bazı eksiklere sahip. Ancak rakiplerden yaklaşık 5 bin TL’lik düşük fiyat dikkate alınınca bu farka karşılık daha az donanım sunulması kabul edilebilir.

seat-ibiza

 

Beğendik

Fiyat, renk alternatifleri

Beğenmedik

Plastik kalitesi, sadece manuel vitesle alınabiliyor

 

Teknik veriler Seat Ibiza 1.2 TSI

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1197 cc

Maksimum güç 90 HP-4400-5500 d/d

Maksimum tork 160 Nm-1400-3500 d/d

Son hız 184 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.7 sn

Şanzıman 5 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 215/45 R16

Depo kapasitesi 45 lt

Bagaj hacmi 292 lt

Ağırlık 1015 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.0/4.9/6.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.4 lt/100 km

Uzunluk 4061 mm

Genişlik 1693 mm

Yükseklik 1445 mm

Aks mesafesi 2469 mm

Fiyat 45.500 TL

seat-ibiza

Designed by ermanas