Golf 8’de Tiguan İzleri.

Golf’ün şu anki nesli tüm zamanların en başarılı hatchback otomobili olarak gösteriliyor. Yine de model rakipsiz değil, dolayısıyla Volkswagen’in modeli daha da iyi hale getirmesi için yapabileceği şeyler hala var. Volkswagen Golf ailesinin 8. üyesi için geri sayım başladı. 2018 vw golf 8 üzerine birçok dedikodu dönmeye başlamışken bu konu üzerine buyurun beklenen yeniliklere bakalım.

golfler

Volkswagen bünyesinde üretilen en özel araçların başında gelen “Golf” bundan 42 sene önce yollara çıktı. Kompakt hatchback sınıfın öncüsü olan otomobil, dünyanın birçok bölgesine gönderildi. Bu yayılış onun farklı yerlerde ama aynı zaman diliminde değişik isimlerle adlandırılmasını sağladı. Öyle ki bir zamanlar onun diğer adı Rabbit yani Tavşan idi. Sanırım bu ismini yıllar yılı kıvraklığı ve atikliği kazandırdı. 1974 yılında başlayan vw golf serüveni, 90’ların sonuna kadar iki kez şekil değiştirdi ama o yılların sonunda ortaya çıkan 4. nesil golf, markanın bugünkü müşteri izleniminde ciddi rolü olan MK4, 2003 yılında daha belirgin değişimle 5. jenerasyona geçiş yaptı. Tabi bu yıl 1.4 TSi motorlarında kullanılması demekti. Evet, buvolkswagen firması için dönüm noktası oldu. Rakiplerinin çoğusu atmosferik benzinli motorlardan verim almaya çalışırken Alman devi büyük bir adım atarak daha teknolojik motorla karşımıza çıktı. Bu kapsam da 6. ve 7. nesil şekillendi. Fakat asıl değişim 2012 yılında yaşandı. Kullananlar bilir, güncel vw golf 7 modelinin iç mekanında ciddi iyileştirmeler yapıldı. Premium kimlik kazandırıldı. Bunun yanı sıra sınıfındaki birçok rakibinden daha hafif yapıya ve rijit tasarıma kavuştu. Durum böyleyken rakipler son kasaları ile 4 sene önce yollara çıkan golf 7 modelinin seviyesini yeni yakalamaya çalışırken Alman devi 2018 yeni kasa volkswagen golf 8 için çalışmalara başladı.

golf_8

Daha önceki söylentiler Golf 7’nin ömrünün kısa olacağı ve 2017 ya da 2018’de yeni bir model ile değiştirileceği yönündeydi. Bunun doğru olmadığı ortaya çıktı ve mevcut modelin yakında makyajlanacağı haberleri internete sızdı. Golf 8 ise 2020’de gelebilir. Bu süre içinde tüm Volkswagen ailesi tamamen farklı görünmeye başlayacak. Model Tiguan ve Passat’ın çizgisini izleyebilir. Kalite algısı her zaman kullanılan materyallerle ilgili olmayabiliyor, örneğin Audi A3’te kullanılan plastikler herhangi bir otomobil ile aynıydı ancak tasarımda iddialıysanız insanlar doğal olarak bunun daha pahalı bir otomobil olduğunu düşünüyor.

emco M’nin son dijital çizimi Golf 8’in Tiguan ve Avrupa Passat ile benzer özelliklere sahip olacağı yönündeki tahminleri pekiştiriyor. Volkswagen burada görülenden tamamen farklı bir tasarım dili kullanacak. Firma sıkıcı hatchback otomobiller yaparak zarar edemez. C Coupe GTE konseptine bakmak bu konuda iyi bir fikir veriyor.

Teknolojiye baktığımızda ise, MQB platformunun kullanılmaya devam edileceğini ancak bazı ufak değişiklikler yapılacağını görüyoruz. Aynı şey Volkswagen Mk5’i Golf 6’ya dönüştürdüğünde de olmuştu. Daha katı emisyon standartları tüm motor serisini etkileyebilir, giderek daha fazla otomobil üreticisi sadece 1.5 ve 1.6 litre turboşarjlı motorları AB standartlarına uygun olarak görüyor.

golf_8_1

Alman medyası daha önce 1.5 TSI turbo motorun 110 – 150 PS arası versiyonlara sahip olacağını aktarmıştı. Elbette, plug-in hibrit ve tam elektrikli versiyonlar da yeni Golf’ün başarısı için GTI ve R modelleri kadar önemli.

Designed by ermanas