Hyundai Türkiye’de SUV Üretecek

Hyundai Türkiye’de i10 ve i20 modellerinin ardından B segmentinde yer alacak yeni bir SUV modeli üreteceğini duyurdu.

Toyota’nın ülkemizde üretmeye başladığı C-HR ile ilk yerli SUV modeli hayata geçirmesinin ardından Hyundai’de benzer bir hamleye hazırlanıyor. Güney Koreli üretici İzmit Ali Kahya’da yer alan tesislerinde ürettiği i10 ve i20 modellerinin ardından, B segmentinde yer alacak markanın yeni SUV modelini de Türkiye’de üretecek. Yılda 50 bin adet üretilmesi öngörülen yeni B SUV ile birlikte Hyundai’nin 245 bin adet olan ülkemizdeki yıllık üretim kapasitesinin tamamı dolmuş olacak. Hindistan’da Creta, Kore’de ise ix25 adıyla yollara çıkan yeni modeller, ülkemizde üretilecek B SUV hakkında büyük ipuçları veriyor. Hyundai’nin genel merkezi yeni SUV modelin 2021 yılında üretilmesini hedeflerken, Hyundai Türkiye bu segmente artan ilgi nedeniyle Creta veya ix25 modellerinden birinin ülkemizde üretilmesi için baskı yapıyor. Hyundai Türkiye 2019 yılında bu modellerden birini geçireceği makyaj operasyonu ile birlikte üreterek ülkemiz pazarına sunmayı amaçlıyor.

Koreli Hyundai’nin Türkiye’de üreteceği üçüncü model olacak B-SUV’un üretim kararı bu hafta yönetim kurulundan çıkacak. Hyundai Assan CEO’su Mong Hyun Yoo, “Model için iki farklı seçenek var. Hedefimiz 2019’dan itibaren ilk etapta 50 bin adet üretmek. Bu model bizim sigortamız olacak” dedi

Uzun süredir İzmit fabrikasında i10 ve i20’nin dışında üçüncü bir model üretimi için çalışmalar yapan ve bunu her fırsatta dile getiren Hyundai Assan’ın yeni model kararı yeni yılın ilk haftasında yönetim kurulundan çıkacak. Geçtiğimiz hafta Kore’de yönetim kurulu toplantısına katılan Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Mong Hyun Yoo, yaptığı yoğun görüşmeler sonrası Türkiye’ye yeni model yatırım kararıyla döndü. Bu hafta içinde Kore merkezin Türkiye’de üretilecek 3’üncü model için nihai kararı vereceğini kaydeden Yoo, bu modelin Avrupa’da hızla büyüyen SUV segmentinde olacağını dile getirdi. Yoo, B sınıfında yer alacak yeni SUV modelinin üretimiyle ilgili kararın verilmesinin ardından çalışmalara hızla başlayacağını belirterek, normalde 2021 olarak öngörülen 3’üncü model üretiminin 2019 yılına çekilmesi için Kore merkeze baskı yaptığını da söyledi.

‘ASIL HEDEFİM İKİNCİ FABRİKA’
Hem Avrupa’da ve hem de Türkiye’de yükselen SUV segmentinden daha fazla pay almak adına ilk etapta 50 bin adet üretmeyi planladığını söyleyen Mong Hyun Yoo, “Asıl amacım ikinci bir fabrika kurmaktı. İzmit’in kapasitesi yıllık 245 bin adet ki bu yılı 235 binle kapatacağız. Ürettiğimiz i10 ve i20’nin yüzde 90’ını ihraç ediyoruz.

Büyük bir kısmı da Avrupa’ya. Önümüzdeki yıllarda öngörümüz bu iki aracın bulunduğu küçük segmentte bir daralma yaşanacağı yönünde. Kısaca satışlar çok düşmese de en azından yavaşlayacak. Bu yüzden maalesef asıl hedefimiz olan yeni fabrika yerine 10 milyon dolarlık bir iyileştirme yaparak, oluşacak boşluğu B segmenti SUV ile dolduracağız” dedi..

Designed by ermanas