Hyundai Tuscon 2.0CRDİ 4WD Test

hyundai_tuscon_test

Tucson’da dersine iyi çalışan Hyundai bu modelinde oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Fiyat listesindeki benzinli motor seçeneklerini 1,6 litre turbo ve atmosferik üniteler oluşturuyor. 1,6 litre atmosferik motor, önden çekiş ve manuel şanzımanla baz fiyatı sunuyor. Sadece önden çekişle alınabilen atmosferik motorda otomatik şanzıman da alınabiliyor. Turboda ise önden çekiş ve manuel şanzıman ya da 4×4 ve otomatik şanzıman seçenekleri var. Test aracımız ise ailenin tek dizel motoru olan 2.0 CRDi. Onun fiyat listesinde kapladığı alan ise daha küçük. Karmaşık kombinasyonlar yerine tek motor, şanzıman, aktarma ve donanımla geliyor. Opsiyonel bir donanımı da olmayan otomobilin dolayısıyla tek bir fiyatı var.

hyundai_tuscon_test1

Otomobilin tasarımına baktığımızda, ön tampondaki far yıkama donanımı haricinde 1.6 T-GDI 4WD DCT’den farklı olmadığını görüyoruz. Güçlü tasarım çizgileri Tucson’un standart olan özelliklerinden. Dizel motorun farklarını keşfedebilmek için sürücü koltuğuna geçiyoruz. Önceki test aracımızdaki gibi kaliteli bir kokpit bizi karşılıyor. Dizel motora özel olan elektrikli ayarlanır ve soğutma fonksiyonlu ön koltuklara yerleşip yola çıkıyoruz.

hyundai_tuscon_test2

Devir göstergesi ve motorun ilk çalışmadaki sesi bize dizel motoru haber veriyor. Motorun çalışma sesi ve titreşim seviyesi bütün rotamız boyunca makul seviyede kaldı.

hyundai_tuscon_test3

İlk kalkış anından itibaren otomobilin atak bir yapıda olduğunu görüyoruz. Ağır karosere rağmen hantal kalmayan motor 1750 d/d’de ulaştığı 400 Nm’lik maksimum tork ve 4000 d/d’de ürettiği 185 HP’lik gücüyle tatminkar bir hızlanma tablosu sunuyor. Geleneksel tork konvertörlü otomatik şanzıman da yeteri kadar seri vites geçişleriyle hızlanmayı destekliyor. Konfor konusunda da destekçi olan şanzımanın vites geçişleri yerinde ve sarsıntısız gerçekleşiyor.

hyundai_tuscon_test4

Esneklik verilerine baktığımızda da makul bir şekilde hızlandığını gösteren Tucson 2.0 CRDi’ın yakıt tüketimi de merak konusuydu. 6,5 lt/100 km’lik ortalama fabrika verisi çok iddalı. Bizim yakıt tüketimi parkurumuzdaki ortalama tükem değeri ise 7,9 lt/100 km olarak kayda geçti. Makul olan bu değer akıcı bir trafikte ve düşük hızda daha da aşağıya iniyor. Sürüş dinamiklerine baktığımızda koltuklardan itibaren saran konfor hissi, yol boyunca devam ediyor. Yumuşak direksiyon sistemi de manevralarda sürücüye kolaylık sağlıyor. Ani şerit değişimleri ve dönüşlerde, yüksek karosere rağmen aşırı derecede esnemeyen otomobil güven veriyor. ATCC (gelişmiş viraj çekiş kontrol sistemi) isimli elektronik yardımcı, torku en çok tutunan tekerleklere yönlendirip gerekene de fren uyguluyor. Sistem daha iyi bir dönüş için çalışıyor. Bunun etkisiyle de sürüş kalitesinin arttığını görüyoruz.

hyundai_tuscon_test5

Tucson 2.0 CRDi seçeneğinin tek dezavantajı fiyatı gibi görünüyor. Markanın Tucson 2.0 CRDi için belirlediği fiyatlandırmada, rekabetçi olmak adına kısıtlı bir donanım paketiyle cazip bir başlangıç fiyatı elde etmek yok. Onun yerine neredeyse eksiksiz bir donanım paketiyle, her şeyin standart olduğu bir Tucson sunuluyor.

hyundai_tuscon_test6

Park yardımcısı, soğutmalı koltuklar, panaromik cam tavan ve multimedya sistemi gibi donanımlarla değerlendirildiğinde istenilen fiyatın kabul edilebilir seviyede olduğu görülüyor.

Kaynak : Otohaber

Designed by ermanas