İşte Karşınızda Yeni Renault Koleos

renault-koleos

Renault, lüks otomobil serisini yepyeni D-segmenti SUV’u olan yeni Koleos ile tamamlıyor. Koleos, tüm dünyada 10 yeni modelin lanse edilmesiyle ikinci rekor yılını yaşayan Renault ürün atağında kilit bir rol oynuyor.

Yeni Koleos, Renault’nun uluslararası büyümesinde kilit nitelikte rol oynaması bakımından global bir çekiciliğe sahip olacak bir tasarıma sahip. Renault’nun yılın başında açtığı üretim tesisi Wuhan sayesinde Çin’de markanın uluslararası büyümesine katkıda bulunacak. Renault Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn yeni Koleos’un ilk gösterimini 25 Nisan 2016 tarihinde Pekin Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirecek.

Yeni Koleos, lüks segment otomobillerle özdeşleştirilmiş zarafeti ve özellikleri sağlam bir SUV’un tasarım özellikleriyle harmanlıyor. Yeni Koleos, diğer D-segmenti SUV otomobillerinden ayrışan güçlü bir duruşa sahip. Geniş iç mekan alanı zarif ve konforlu. Yeni Koleos aynı zamanda her türlü yol ve arazi şartına uygun kabiliyetler ile donatıldı ve bu özelliğiyle kusursuz ve dengeli bir sürüş sağlıyor.

2007 yılından beri üretilmeye devam edilen ve ülkemizde de bir dönem satılan Renault’un SUV modeli Koleos’un tanıtım öncesi fotoğrafları görüntülendi. Oldukça heybetli ve iri bir görüntüye sahip olan modelin yüzü Renault’un yeni tanıttığı modeller ile neredeyse aynı.
Renault’un yeni tanıttığı Megane ve Talisman modelleri dış ve iç tasarımları ile büyük ilgi gördü ve bu yüzün artık yeni Renault modellerinin tümünde yer alacağı da belli oldu. Aslında Koleos modelinin C segmenti SUV-Crossover modeli Kadjar!a benzeyeceği düşünülüyordu ancak durum bu şekilde gerçekleşmedi. Diğer taraftan kısıtlı açıya sahip resimlerden anlaşıldığı kadarıyla profil görünümü Kadjar ile oldukça benziyor. Büyük bir ihtimalle Kadjar modeli makyajlanınca Koleos ile benzer ön ve arka tasarıma sahip olacak.
Diğer taraftan yeni Renault Koleos, Aynen Renault Kadjar-Nissan Qashqai ikilisinde olduğu gibi bu modellerden bir üst sınıfta bulunan Nissan X-Trail modeli ile aynı CMF platformuna sahip. Koleos’un ölçüleri ise platform kardeşi Nissan-X-Trail modelinden daha büyük. 2705mm ile aynı dingil açıklığına sahip olsalar da 4672mm uzunluğu ile 31mm ve 1843mm genişliği ile de 23mm daha geniş. Yeni Koleos, aşağıda ölçüleri verilen eski Koleos modeline göre daha uzun bir araç olsa da aracın genişliğinde azalma meydana gelmiş. Ancak başarılı tasarımın etkisi ile çok daha heybetli bir görünüm elde edildiğini söyleyebiliz. Ayrıca bu ölçüler aracın kabininin de oldukça geniş olduğunu ve özellikle uzunluğun artması sayesinde 3. koltuk sırasının da eklenerek tıpkı Nissan X-Trail gibi 7 koltuklu olacağını gösteriyor. Ayrıca platform kardeşinden daha uzun olması 3. koltuk sırasının daha rahat olacağını da işaret ediyor olabilir.

Eski Renault Koleos ölçüler

Kullanılacak motor seçenekleri ise Nissan X-Trail ile aynı olabilir. Özellikle 1.6 turbo-dizel 130ps güce sahip motor otomatik şanzıman seçeneği ile beraber X-Trail modelinde büyük ilgi görüyor. Hem bu motorun hem de bir üst versiyonu olan ve Megane ve Talisman modellerinde de kullanılan 160ps gücünde versiyonun  Koleos modelinde kullanılacağını düşünüyoruz. Fiyatın ise Nissan-X-Trail ile benzer olması beklenebilir.

D-SUV segmentinde yer alan diğer modeller
  • BMW X3, Audi Q5, Mercedes GLC, Jaguar F-Pace, Volvo XC60, Jeep Cherokee, Nissan X-Trail, Alfa Romeo Stelvio, Hyundai Santa Fe, Kia Sorento, Skoda Kodiak, Honda CR-V (Bazen C Segment)

 

 

 

 

 

 

 

Designed by ermanas