Makyajlı Audi A3 Görücüye Çıktı

makyajlı-audi-a3

Audi’nin kompakt sınıf (C segmenti) temsilcisi Audi A3 makyajlandı. Makyaj operasyonu sadece ilk tanıtılan model olan HB modeline değil serideki sedan ve cabrio modeller ile bunların performanslı versiyonu olan S3 modeline de uygulandı.
Audi A3’ün premium sınıfta bulunan rakipleri BMW 1 Serisi ve Mercedes A Sınıfı 2015 yılında makyajlanmıştı. Bu tip operasyonlar müşteri gözünde bir nevi yenilik olduğu için  aynı sınıfta bulunan birbirlerine rakip olan modeller arasında her zaman geçişler olabiliyor. Örneğin BMW makyajlandı diye Audi almayı düşünen bir müşteri BMW’ye kayabiliyor. Bu nedenle rakipleri makyajlanan Audi A3’ün satışlarında da bir miktar düşme gerçekleşmiştir diye düşünüyoruz. Premium kompakt sınıfta 3 Alman modelin de makyajlanmış olması 2016 yılında büyük bir rekabetin olacağı anlamına gelebilir. Bu konuda yakın zamanda bir karşılaştırma yapmayı planlıyoruz.
Modelde yapılan makyaj operasyonu ilk bakışta sınırlı gibi görünse de aslında hem görsel olarak hem de teknolojik olarak birçok yenilik bulunuyor. En büyük yeniliklerden birisi, Matrix led olarak opsiyonel olarak da alınabilecek ön farların değişen tasarımı olarak gösterilebilir. Daha da keskinleşen farlar modern bir görünüme sahip. Ayrıca Xenon farlar artık standart donanım listesinde yer alıyor. Diğer taraftan ön görünüme büyük katkısı olan panjur kısmı bir miktar öne çıkarılarak derinliği arttırılmış. Ön tamponda da benzer bir tasarım değişikliğine gidilerek aynen farlar ve panjurda olduğu gibi keskin ve modern hatlar tercih edilmiş.
Aracın arka tasarımında ise stop grubunun iç tasarımı değiştirilmiş ve düz hatlara sahip olan tampona biraz hareket getirilmiş. Öndeki kadar detaylı bir değişiklik yapılmamış olsa da yine de aracın tazelenmesinde fayda sağlamış diyebiliriz.
Solda makyajlı Audi A3
Aracın kokpiti ise daha çok teknolojik yenilikler barındırsa da direksiyon simidi tasarımı değişen detaylar arasında yer alıyor. Ayrıca diğer Audi modellerinde sunulmaya başlanan 12.3inch büyüklüğünde sanal gösterge tablosu  (Virtual cockpit) artık A3’de de opsiyon listesinde bulunuyor. Trafik ışıklarını tanıyabilen adaptif cruise kontrol, yayalara karşı acil fren sistemi ve şerit takip asistanı gibi özellikler de opsiyon listesine eklendi.
Solda makyajlı Audi A3
Kullanılacak motor seçeneklerinde önemli değişiklikler olmasa da VW grubunun diğer markalarında  da kullanılmaya başlanan 1.0 litre 3 silindirli turbo-benzinli 115ps güce sahip ünite artık Audi A3’ün giriş seviyesi motoru olarak öne çıkıyor. 1.6 turbo-dizel 110ps ve 1.4 turbo-benzinli 125ps ve 150ps güce sahip üniteler ise değişiklik olmadan kullanılmaya devam edilecek. Ayrıca S3 versiyonlarında bulunan 2.0lt turbo-benzinli motorun gücü 10ps artışla 310ps olarak güncellenmiş. Kullanılacak şanzımanlar hakkında herhangi bir bilgi bulunmasa da 1.0lt TSI da dahil olmak üzere tüm motor seçeneklerinde DSG otomatik şanzımanın kullanılacağını tahmin ediyoruz.
Designed by ermanas