Orjinallik mi? Çirkinlik mi? Yeni Toyota Prius.

Seri üretimde hibrit otomobillerle tanışmamız Japon üretici Toyota’yla 1997 yılında olmuştu. Japon firma, ilk nesilToyota Prius kaputu altında 1.5 litre benzinli bir motor ve ona eşlik eden elektrikli motora yer vermişti. Ülkemizde Toyota’nın hibrit motoru ilk satışı 2012 yılında gerçekleşti. XW30 kodlu kasa da 1.8 litrelik hibrit motor sunulmuştu. Toyota Prius artık dördüncü nesle geçiş yapıyor.

toyotaprius

Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili ile sektörde çok ses getiren Toyota Prius, daha sonra alt yapısını pek çok alman firma ile de paylaştı. Sadece kasa prius ile başlayan modelin üretimi 4 jenerasyondur devam ediyor. 2016 yeni kasa Toyota Prius modelinin fotoğrafları geçtiğimiz günlerde internete düştü. Ayrıca kamuflajsız ve en sade haliyle görüntülendi. Bu araç, Toyota’nın yeni tasarım kimliğini de ortaya çıkardı. Yine de 2016 Toyota Prius tasarımının yeni lexus modellerinde başlayan akımı devam ettirdiği gözlemlenmektedir. Buna ek olarak Corolla, Auris, Rav4 gibi modellerin de bu arzda şekilleneceğini söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler

2016 Toyota Prius, Miraj modelinden izler taşımakla birlikte bumerang şeklinde ön farlara ve çift ön ızgaraya sahip. 2016 Toyota Prius şuan ki versiyona göre daha büyük ve geniş olacak.

TNGA platformunda geliştirilen model de kaputun altında105 beygirlik 1.8 litrelik VVT-i 4 silindirli benzinli ünite ve hemen yanında da hibrit motor yer alıyor. Toplam da 150 Prius beygir güç üretebilen 2016 Toyota Prius, 90 beygirlik elektrikli motoru ile 56 km yol gidebileceği düşünülüyor. Bu motor CVT şanzıman ile kombine edilmiş ve enerjisin de lityum-iyon bataryalarda saklayacak. Prius’un PHV modeli ile benzer motoru olsa da batarya kapasitesinin daha fazla olacağı biliniyor.

Uzun süredir piyasada olan Toyota Prius’un artık eskidiğini söyleyebiliriz. Geçirdiği makyaj operasyonu ile araç birkaç sene daha güncel kalmayı başardı. Fakat Toyota satışları artırmak amacıyla 2016 yılı için yeni Prius’u tamamen elden geçirdi.

Uzun süredir yeni Prius’u gizli tutmayı başaran firma, sonunda araçla ilgili bilgiler paylaştı. Paylaşılan resimlerden yola çıkarak yeni Prius’un iki farklı modelde olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birisi standart hibrit versiyon olurken, diğeri hidrojenli yakıt ile çalışan bir versiyon. 4. nesil olarak adlandırmakta bir sakınca görmediğimiz bu yeni Prius, Ekim ayında düzenlenmiş olan Tokyo Otomobil Fuarı’nda resmen görücüye çıktı. Aracın yakıt tüketimi 2,5 lt/ 100 km civarında olması bekleniyor.

Yeni Prius’un eskiye göre daha alçak ve uzun olacağını da görebiliriz. Eski araçtan 70 mm daha uzun olarak 4.550 mm uzunluğa sahip oldu. Yüksekliği ise 25 mm azaltılarak 1.745 mm’ye düştü. Aracın genişliği 1.490 mm’lik değerinde sabit kalmış.

İç Dış Tasarım

Aracın iç mekân konforunun arttırıldığı söylenirken, ağırlığının da azaldığını görüyoruz. Toyota Prius Hibrit versiyonu 1393 kg’dan 1280 kg’a düşmüş. Prius PHV versiyonu ise 1435 kg’dan 1350 kg’a düşmüştür. Toyota Prius’un dış görünüşü ise tahminleri doğrulayacak şekilde, Toyota’nın Miraj adlı hidrojenli modeline oldukça benziyor. Yeni modelin ön ve ark farkları kıvrımlı ve uzun yapısıyla oldukça dikkat çekiyor. Yeni araç, Toyota New Global Architecture şeklinde adlandırılan bir modüler platform üzerinde üretiliyor. Aracın eski modele göre daha hafif olmasını da bu şekilde sağlıyorlar.

Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Aracın 2015 sonu ya da 2016 başlarında satışa sunulması bekleniyor. Fiyatı ise 24.000 dolar ile 28.000 dolar arasında olması bekleniyor.

Designed by ermanas