Otomobillerin Fabrika Teknik Verileri Nasıl Yorumlanmalı

Sıfır yada ikinci el bir otomobil almaya karar verdiniz, bütçeniz belli, marka ve modelinizi belirlediniz. Ancak aracın motor performansı, yakıt tüketimi ve fiyatı konusunda endişeleriniz var.

Bu yazıda sizlere bu konuyla ilgili piyasadaki halihazırda satışta olan otomobillerden örnekler vererek yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle araçla ilgili kullanıcıların oluşturduğu internet forumları ve facebook gruplarındaki bilgi kirliliği ve kişisel görüşlere tutulmadan araçla ilgili objektif ve teknik verileri araştırıp bulmalıyız. Aracın performans bilgileri hakkında bize fikir verecek fabrika teknik verilerini incelememiz, hangisinin ne anlama geldiğini, kullanım ve yakıt tüketimimize ne gibi etkileri olacağını bilmemiz gerek.

Bunun için ilgilendiğimiz araç 0 km bir araç ise üreticinin sitesinden kolayca bulabileceğimiz aracın teknik verilerini içeren dosyayı bulup incelemeye başlamamız gerek. Eğer ilgilendiğimiz araç ikinci el ise o zaman durum biraz daha sıkıntılı, üreticiler genelde eski modellerin teknik dokümanlarını kendi sitelerinden kaldırırlar. Bu durumda da google yeteneklerimizi kullanıp aramaya inanarak aracımıza ait bir test yazısı yada başka bir noktaya yüklenmiş bir teknik doküman bulmamız gerecek. Hatta bu konuda ikinci el satış siteleri (örn:sahibinden.com) faydalanabileceğimiz geniş veritabanları bulunduruyor.

Aracımıza ait teknik dokümandan fiyat/performans oranına dair fikir edinmek için çıkarmamız gereken sonuçlara en iyi şekilde örnek verebilmek için şu an piyasada satışta bulunan ve tüm versiyonları ile yüksek satış değerleri yakalayan Renault’nun Clio modelinin broşüründeki teknik özellikler kısmını birlikte inceleyelim.

Öncelikle arasında yüksek fiyat farkı olduğu için benzinli ve dizel versiyonları birbirinden ayırmak gerekir. Yani öncelikle satın alacağımız aracın benzini mi dizel mi olacağına karar vermek gerekir.

Benzinli yada dizel modeller içindeki farkları da daha önceki bir yazımızda incelemiştik.

Dizel ve Benzinli Araçlar Arasındaki Farklar

Benzinli modelleri kendi içinde dizel modelleri de kendi içinde karşılaştırdıktan sonra iki yakıt türü içinden hangisini bizim için doğru tercih olabileceğine bakmamız gerekir. Kullanıcılar genelde bu tablo satırlarından “Maksimum Güç kW (bg)” tablosuna bakarak aracın performansı konusunda bilgi sahibi olduklarını düşünürler. Oysa ki bu bilgi otomobilin genel performansı konusunda tek başına yeterli olmadığı gibi yanıltıcı da olabilmektedir. Bu satırlardaki beygir gücü miktari aracın motor hacmi ve motorun turbo destekli olup olmamasına göre değişecektir.

Örneğimiz üzerinden ilerlersek Renault Clio’nun 3 benzinli modeli içersinden 2 tanesinin aynı beygir gücü değerine 120bg 1 tanesinin de daha düşük 75bg olduğunu görüyoruz. Bunların altındaki maksimum güç değeri satırlarınada dikkat etmek gerekir.

Sıra ile gidersek;

1.2 16V 75bg olan model bize maksimum beygir gücünü 5500 rpm’de

1.2 120bg olan model bize maksimum beygir gücünü 5500 rpm’de

1.2 Turbo EDC 120bg olan model bize maksimum beygir gücünü 4900rpm’de verebiliyor.

Beygir gücünü daha yüzeysel bir anlatımla bir aracın daha düz yoldaki devam eden çekişine etki eden güç olarak düşünürsek eğer,

Bu 3 araçtan birincisi bize 5500 devirde sahip olduğu tüm gücü yani 75 beygir, ikincisi bize yine 5500 devirde sahip olduğu tüm gücü yani 120 beygir, üçüncüsü ise turbo destekli olmasınında avantajı ile 4900 devirde bize sahip olduğu tüm gücü yani 120 beygiri sunabiliyor. Bir motorun çevirdiği dakika çevirdiği devir miktari direk olarak yakıt tüketimine de yansıdığına göre bu 3 modelden hangisinin daha az yakıt tüketerek bize daha çok güç sunabileceği ortaya çıkıyor.

Beygir gücünden daha önemli bir nokta ise, bilhassa şehir içi kullanımda daha çok etkisi hissettiğimiz maksimum tork değeridir. Örnek aldığımız aracımız içinde listede maksimum tork değerleri m.kg cinsinden görebileceğiniz değerler;

1.2 16V 75bg olan model için; 107 birim,

1.2 120bg olan model için; 205 birim,

1.2 Turbo EDC 120bg olan içinse otomatik şanzımanında negatif etkisiyle 190 birim.

Bu noktada tork değerin aracı asıl itici kuvvet olarak değerlendirebileceğimiz göz önüne alındığında devreye basit fizik hesapları giriyor ve her aracın ağırlık değerlerine de göz atmamız gerektiğini anlıyoruz. Karşılaştımada kullandığımız araçlar aynı marka modelin farklı motor versiyonları olduğu için yakın ağırlık değerleri olduğunu görebileceğiz. Ancak aynı karşılaştırmayı farklı araçlar için yapıyor olsaydık o zaman bu parametre önem kazanırdı.

Özetle bakacak olursak,

1.2 16V 75bg olan 1055kg ağırlığındaki model bize 4250 dev/dak’da 107 birim tork,

1.2 120bg olan 1165kg ağırlığındaki model bize 2000 dev/dak’da 200 birim tork,

1.2 Turbo EDC 120bg olan 1165kg ağırlığındaki model bize 2000 dev/dak’da 190 birim tork sunuyor.

Bu cümlelere bakarak bize özellikle şehiriçi ani hızlanmalarda sıkıntılı anları en çok yaşatabilecek modelin 1. Model olduğunu anlamak pekte zor olmuyor. Ancak diğer yandan fiyat listesinide önümüze koyduğumuzda bu model diğer modellere göre 6-7bin lira daha uygun satışa sunulmakta.

Aynı düşünce şekliyle bakıldığında dizel araçların daha düşük devirlerde daha yüksek tork değerleri sunmalarından dolayı (tablodan karşılaştırılabilir) hem kullanımı daha zevkli hemde daha düşük yakıt tüketimli sürüş sundukları gerçek. Tabiki bunda etkili olan gelişmiş dizel motor teknolojileri ve dizel yakıtın yandığında benzine göre daha yüksek enerji değerleri meydana getirmesi var. Tabiki bunun karşılığında da fiyat listelerinde benzinli modellere göre 9-10 bin liralık farklarla satılmaktalar.

Bu durumda kullanıcıya kullanım şekline ve bütçesine göre, otomobilin fabrika verilerini iyi inceleyip karar vermek düşüyor.

Designed by ermanas