ÖTV Düzenlemesi Hangi Araçları Etkiliyor

img_3748

ÖTV ile ilgili ortada bir tablo dolaşıyor. Bu tablo doğruysa yaptığımız hesaba göre bugün net satış fiyatı 94 bin TL olan her 1.6 lt hacmindeki aracın fiyatı hesaplanırken artık yüzde 74 oranında ÖTV uygulanacak.

ÖTV ile ilgili dünden beri ortada bir tablo dolaşıyor. Buna göre bugün net satış fiyatı 94 bin TL’nin üzerinde olan her araç 2017 itibariyle yüzde 74′lük ÖTV dilimine girecek. Eğer bu tablo doğru çıkarsa önümüzdeki yıldan itibaren özellikle güvenlik donanımlarına veda etmemiz gerekecek.

Neden mi?

Ortada dolaşan listeye göre 1.6 lt motor hacmine sahip bir aracın vergisiz fiyatı 55 bin TL’nin altındaysa ÖTV’si her zaman olduğu gibi yüzde 45 olarak kalacak. Ama vergisiz fiyat 55 bin TL’nin üzerindeyse yüzde 74 ÖTV uygulanacak.

Ülkemizde en çok aracın satıldığı kompakt sınıfta (yüzde 49.14) son dönemlerin en çok satılan araçlarını yüksek donanımlı araçlar oluşturuyordu. Yani bu araçların büyük bir bölümünün vergisiz fiyatı 55 bin TL’nin üzerinde. Ancak donanımlardan vazgeçtiğimiz zaman vergisiz fiyat 55 bin TL’nin altına iniyor.

En iyisi bunu bir örnekle açıklamak.

Bugün ülkemizde Volkswagen Golf 1.6 TDI 110 HP Highline DSG’nin vergisiz satış fiyatı 61 bin TL. Yani bu araç ÖTV sistemi eğer gerçek olursa yüzde 74 ÖTV oranına denk geliyor. Yüzde 45 ÖTV ile aracın net satış fiyatı 106 bin TL. Yüzde 74 ÖTV uyguladığımız zaman fiyat 125 bin TL olacak. Eğer aradaki 20 bin TL’lik farkı öderim diyorsanız sıkıntı yok. Ama ödeyemem diyorsanız donanımlardan vazgeçmeniz kaçınılmaz olacak.

Hatta Volkswagen Golf özelinde bakarsak dizel otomatik bir araç almak istediğinizde vergisiz fiyatı 55 bin TL’nin altında olan bir seçenek bulunmuyor. Eğer Volkswagen yönetimi bir yolunu bulup dizel otomatik seçeneğinin vergisiz fiyatını 55 bin TL’nin altına çekmezse yüzde 74 vergi diliminde kalacak. İşte bu durumda donanımlardan vazgeçmek kaçınılmaz bir son olacak.

Bu konuya Golf özelinde örnek verdik ama konuyu daha iyi anlamanız için şunu dile getirelim. Bugün net satış fiyatı 94 bin TL olan her aracın vergisiz fiyatı 55 bin TL’nin üzerinde. 94 bin TL’nin üzerinde etiketi olan her aracın ÖTV listesinin gerçek olması durumunda ÖTV oranı yüzde 74 olacak.

İşte kompakt sınıfın 4 önemli oyuncusunun dizel otomatik seçeneklerinin bugün ve 2017 fiyatlarını haber görselimizde bulabilirsiniz.

Designed by ermanas