Renault Megane Sedan Test ve 2017 Güncel Fiyatları

Kompakt sedan sınıfı ülkemizde çok güçlü. Hal böyle olunca da yeni bir modelin önemi büyük oluyor. Hele ki bu model ülkemizin en çok sevilen kompakt sınıf modellerinden birinin geri dönüşünü simgeliyorsa önemi daha da artıyor.

Kompakt sınıfta yeniden eski ismiyle yola devam eden Renault Megane Sedan, Bursa’daki Oyak-Renault fabrikasında üretilip yaklaşık 30 ülkeye ihraç ediliyor. Bu kadar büyük bir sorumlulukla üretilen otomobil için bizim de beklentilerimiz yüksek. Megane Sedan, yerini aldığı Fluence’a göre çok daha modern bir tasarıma sahip.

Artık marka yüzünün bir parçası olan, C şeklinde, tampona taşan LED gündüz farları Megane Sedan’da da bulunuyor. Bu tasarım otomobile önden bakıldığında olduğundan iriymiş gibi algılanmasını sağlıyor. İri tasarlanan Renault logosu başrolde. Uzun ve kambur motor kaputu karoserin tamamında olduğu gibi ütü izlerine sahip. Daha kısa bagaj kapağı tasarım modasına Megane Sedan da uymuş. Otomobile arkadan bakıldığında orta sınıf temsilcisi Talisman’a benzediği görülüyor. Talisman’ın stopları daha geniş ve içlerinin tasarımı biraz daha farklı. Talisman’dan farklı olarak, Megan Sedan’ın arka tampon köşelerindeki girintiler daha sportif bir hava kazandırıyor.

Megane HB ve Megane Sedan, CMF C/D ismi verilen aynı platformdan yükseliyor.

Bazı ölçüleri doğal olarak farklı. Megane HB’in uzunluğu 4359 mm iken, Sedan’ın boyu 4632 mm. Yani Sedan 273 mm daha uzun. Hatchback’in 2669 mm’lik dingil mesafesine karşılık Sedan’ın dingil mesafesi 2711 mm. Bu sayede Sedan’da daha fazla diz mesafesi sunulabiliyor. Test ölçümlerinde Megane HB’de arka diz mesafesi 370 mm, Sedan’da 410 mm olarak kayda geçti. Aslında bu ebatlar Fluence ile neredeyse aynı, hatta yüksekliği Fluence’tan 4 cm kadar daha az. Renault-Nissan ortaklığının yeni altyapısı CMF-C/D üzerinde yükseliyor. Ön tasarımı Megane ailesinin geri kalanıyla aynı, arka tasarımıysa Talisman’ın ölçekle küçültülmüş hali gibi.

Hatchback karoserde bagaj 434 litreyken Sedan 503 litrelik daha cömert bir bagaja sahip. Yedek lastik alınmadığında bu hacim 550 litre olarak açıklanıyor. Test aracımızda, bagaj kapağı, tampon altında yaptığınız ayak hareketiyle açılma özelliğine sahipti. Bu pratik özellik bagaj kapağının elektrikli olmamasına rağmen işlevselliği arttırıyor. Geri görüş kamerası varsa kapak üzerindeki düğme ortadan kalkıyor.

Geniş dokunmatik ekran çok modern bir hava yaratıyor ve kokpitin hem sadeliğini hem de yüksek teknoloji algısını besliyor. Gösterge tablosu rahat takip ediliyor, sürüş pozisyonu bir Renault modelinden beklenmeyecek derecede alçaltılabiliyor ve kokpitin genelinin kalite algısı oldukça yüksek. Genel malzeme kalitesi iyi ama kokpitin alt kısmındaki sert plastiklerin bir kısmı fazlaca el altında. Bu noktada bir parantez açmamız gerekli, kokpitin işçiliği hem Talisman hem de Megane HB’in ilerisinde, bu da Bursa fabrikasının ayrıcalığı. Arka koltukta daha iyi diz mesafesi sunan rakipler var ama genel olarak Megane Sedan için de sınıf ortalamasında tanımı yapılabilir. Yeni tasarımın bir etkisi olarak ferahlık hissi sınırlı. Eğimli sütunlar ve yüksek cam çizgisi alan hissini geriletiyor ve görüş açılarını bir hayli daraltıyor. Hatta Megane Sedan geriye doğru neredeyse tamamen kör gibi.

Head-Up display sistemine de sahip olan Megane Sedan’da hız bilgileri ön cam hizasından da takip edilebiliyor. Bu bilgiler direksiyon arkasındaki konsoldan çıkan şeffaf bir ekrana yansıtılıyor. Bu donanım için 1,500 TL ödemek gerekiyor. Genel olarak görüş açıları sorunsuz olan Megane Sedan’ın eğimli arka camı geri görüş açılarını kısıtlamış.

Otomobilin direksiyonunda Hatchback versiyona göre daha farklı bir sürüş hissi sunulduğu fark ediliyor. Sedan karoserin ağırlık dağılımı ve farklı arka süspansiyon sisteminin etkisiyle önden kayma eğilimi Hatchback’e göre daha erken yaşanıyor. Sedan için özel olarak arka süspansiyon bağlantıları ve travers elden geçirilmiş. Süspansiyon konforu bir adım önde. Megane Sedan süspansiyon gürültüsü konusunda daha sessiz.

Masaj fonksiyonlu koltuklar, LED farlar, ayak hareketiyle açılan bagaj kapağı, Head-Up display, sürüş kişiselleştirme sistemi gibi donanımlarıyla Megane Sedan premium havası estirmeyi başarıyor.

Hızlı ve net direksiyon tepkileri sürüş kalitesini arttırıyor. Multi-Sense isimli sürüş kişiselleştirme seçeneğinden Sport seçildiğinde direksiyon daha keyif verici yapıya bürünüyor. Manevralarda ise daha hafif bir direksiyon tepkisi için Comfort seçeneğine geri dönebilirsiniz. Modlar arasında, Neutral, Perso, Sport, Comfort ve Eco seçenekleri bulunuyor.

 

Sürüş kişiselliştirme sistemi sadece direksiyon yumuşaklığını değil ekonomiyi de ayarlıyabiliyor. Eco modu seçildiğinde motor daha ekonomik tüketim için hazırlanıyor. Motor tepkileri daha “sakin” yapıya bürünüyor. Sport modunda ise daha seri hızlanma için motor tepkileri keskinleştiriliyor. Gösterge grubuve ambians aydınlatmaları da bu modlara özel renklere bürünüp sürücünün görsel olarak da hangi modunu seçtiğini görmesini sağlıyor. İşitsel fark da yaratmak isteyen Renault, hoparlörlerden motor sesinin de modlarla değiştirilip kabine taşınmasına izin vermiş.

Giriş seviyesini 1,6 litrelik atmosferik beslemeli SCe benzinli motor oluşturuyor. 115 HP güç ve 156 Nm tork üreten bu motor 5 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor ve modern çağların beklentilerine uzak kalsa da fiyat listesinde çok iyi göründüğü bir gerçek. İkinci benzinli motor 1,2 litrelik TCe. 130 HP güç ve 205 Nm tork üreten motor ilk etapta sadece yeni geliştirilen 7 vitesli EDC çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satılacak. İlerleyen dönemde 6 vitesli manuel şanzıman da devreye alınacak. Bu motor esnek yapısı ve güçlü çekişiyle oldukça etkileyici. Dizel cephesinde herkesin takdirini alan 1,5 litrelik dCi 90 HP güç ve 220 Nm tork üreten versiyonu ve 6 vitesli manuel şanzımanıyla girişi oluşturuyor. Aynı motorun 110 HP güç ve 260 Nm tork üreten versiyonu, manuel şanzımanın yanında EDC seçeneğiyle onu takip ediyor ve son olarak 1,6 litrelik dizel motor 130 HP güç ve 320 Nm tork üreten versiyonuyla Megane Sedan’ın üst sınırını oluşturuyor. Bu motor şimdilik sadece manuel şanzımanla satılacak.

Megane Sedan, Joy, Touch ve Icon adı verilen 3 donanım seviyesiyle satılacak. Hatchback karoserle sunulan şık GT Line donanımı sedan karoserle sunulmuyor. Joy, standart bir başlangıç gibi görünüyor; 6 havayastığı, elektrikli dış dikiz aynaları, hız sabitleyici, 4,2 inçlik multimedya ekranı ve jant kapakları donanım kalemlerini oluşturuyor. Joy 1,6 litre benzinli ve 1,5 litre dizel motorla sunulacak. Dizel motorun her iki güç versiyonu da Joy donanıma sahip ama 110 HP güç üreten versiyon Joy donanım seviyesinde sadece EDC şanzımanla satılacak. Opsiyon listesinde arka park sensörleri ve ön sis farları var. Joy, Megane’ın gündüz farlarıyla oluşturduğu karizmatik ışık imzasına da sahip değil.

Touch doğal olarak daha uzun bir listeye sahip. Arka park sensörleri, ön sis farları, eller serbest anahtar, deri direksiyon ve alaşım jantlar dikkat çekenler. Opsiyon listesinde otomatik klima, far-yağmur sensörleri ve 7 inçlik dokunmatik ekran, geri görüş kamerası ve 17 inçlik jantlar var.

Icon en üst donanım seviyesi olarak daha da uzun bir listeye sahip. Temel olarak Touch’ta opsiyon listesindeki donanımlar Icon’da standart sunuluyor; dahası LED farlar, dijital gösterge tablosu, adaptif şasi (direksiyon sertliği, gösterge ekranı, motor elektroniği, klima ve şanzıman elektroniğini farklı modlarda ayarlama imkanı), elektrikli park freni, elektrikli katlanan dış dikiz aynaları gibi eklentilere de sahip. Opsiyon listesindeyse 8,7 inçlik daha da büyük bir ekran, adaptif hız sabitleyici, head-up gösterge, otomatik uzun far asistanı, 18 inçlik jantlar ve açılır tavan gibi donanımlar var.

Donanım listeleriyle ilgili en önemli sorun, Megane Sedan’ın iç mekanının en üst donanıma göre şekillendirilmiş olması. İç mekan konsepti Icon donanım seviyesinde ultra-modernken Joy ve Touch donanım seviyelerinde çağa ucu ucuna uyumlu hale geliyor. Büyük ekranın yokluğunda plastik zemin göze çarpıyor.

Konu yakıt tüketimine geldiğinde Megane Sedan, 1.5 dCi ile parlıyor. 4,9 lt/100 km’lik ortalama test tüketimiyle ne kadar ekonomik olabileceğini gösteriyor. Megane Sedan 1.5 dCi ile alınabilen EDC isimli çift kavramalı şanzımanın, konfor ve tüketime olan katkıları açık. Hızlı ve doğru vites seçimleri yapan 6 ileri vitesli otomatik şanzıman sürüş kalitesini arttırıyor.

Sonuç olarak Megane Sedan, zengin donanım ve motor seçenekleri sunan, tasarımı, yaşam ve yükleme alanları yönünden de güçlü bir otomobil. Test aracımızdaki 1.5 dCi EDC ikilisi de Megane Sedan’ın ekonomi ve konfor yönlerini ortaya çıkartmayı başaran bir seçenek olarak karşımıza çıktı.

İşte 5-31 Ocak 2017 tarihleri arası Renault Megane Sedan’ın Güncel Fiyat ve Opsiyon Fiyatları Listesi

Designed by ermanas