Türkiye’de Üretilen 8 Otomobil

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru gündeme bomba gibi düşen “yerli otomobil” konusu kamuoyunda dikkat uyandırmıştı. 94 yaşında bir ülke olmamıza karşın böyle bir hareketin şimdiye kadar, bazı denemeler olsa da, “tam manasıyla” gerçekleşmemiş olması oldukça düşündürücü. Fakat 2019’da ilk prototiplerinin gün yüzüne çıkacağı ve elektrikli motorlara  sahip olacağı iddaa edilen Türk otomobilinin umut vadettiği kesin.

Üstelik Türkiye bu konuda henüz bir marka ile kendini göstermemiş olsa da, tecrübesiz değil. Birçok ulusal markanın imalat üssüne ev sahipliği yapanve yan sanayi imalatlarını gerçekleştiren Türkiye, kendini ispatlamış bir sanayiye sahip.

Biz de bu içeriğimizde ülkemizde üretilen 8 binek otomobil modelini sizlere göstermek istedik.

8- Fiyat Egea Ailesi

Fiat Egea, bildiğiniz üzere 3 farklı kasa tipiyle satılıyor: Sedan, Hatchback ve Station Wagon. Yurtdışındaki pazarlarda Tipo adıyla satışa sunulan üç kasa tipinin üretimi de, Bursa’da yer alan Tofaş fabrikasında gerçekleştiriliyor. Bursa Tofaş Fabrikasında aynı zamanda hafif ticari araçlar Doblo ve Fiorino modelleri de imal ediliyor.

7- Renault Megane Sedan

Şüphesiz 2017’nin en çok ses getiren ve yüksek satış rakamları yakalayan binek otomobili olan Renault Megane Sedan da, Fiat Egea kardeşler ile aynı coğrafyadan geliyor.

Yine Bursa merkezli Oyak-Renault fabrikası, bu şık sedanın da üretim merkezi. Bursa Oyak-Renault Fabrikasında aynı zamanda motor ve vites kutusu imalatı da yapılıp hem iç pazara hemde dış pazara gönderiliyor.

6- Renault Clio Ailesi

Listemizde yer alan ikinci Renault ise yine Oyak-Renault Otomobil fabrikalarında üretilen Renault Clio. Hem 5 kapılı hatchback, hem de station wagon olarak imal edilen Renault Clio da geçtiğimiz yıllarda yüksek satış rakamları yakalayan, yerli parça oranı en olan otomobillerden biri.

Bu arada, Clio‘ya getirilecek hibrit (motor dâhil) seçeneğin de Türkiye’de üretileceği kulislerde konuşuluyor. Yine Oyak- Renault Otomobil fabrikalarında imal edilmesi planlanan 5. nesil Clio ile ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

5- Toyota Corolla

Dünya üzerinde en çok satan otomobil sıfatını üzerinde taşıyan Toyota Corolla, Eylül 1994’ten beri (yani 7. jenerasyonu itibarı ile) Sakarya’nın Arifiye ilçesinde konumlanmış Toyota fabrikasından çıkmakta.

4- Hyundai i20

Hyundai i20 ve crossover modeli olan Hyundai i20 Active, Hyundai‘nin İzmit’teki Assan tesislerinde imal ediliyor.

Başarılı satış rakamları yakalayan B segmenti hatchback, 2018 içerisinde ciddi bir makyaj göreceği haberler arasında. Bu versiyonun üretimi de yine aynı yerde yoluna devam edeceğini biliyoruz.

3- Honda Civic Sedan

 

1997 yılından beri Honda tarafından Türkiye’de de üretilen Civic modeli, FC/FK kodlu güncel jenerasyonunda sadece Sedan kasa olarak ülkemiz sınırlarında imal ediliyor. Geçtiğimiz yıl satış sonrası imalat sorunlarıyla boğuşan model’in bu yıl ulaşacağı satış rakamları merak uyandırıyor.

Honda Civic Sedan; Gebze, Şekerpınar bölgesinde üretilirken Honda Civic Hatchback, İngiltere’deki Swindon tesisinde imal ediliyor.

2- Toyota C-HR

Designed by ermanas