Volkswagen Golf, 40 yıl önce 40 yıl sonra..

Golf-GTi

VW markasının dünya çapında en çok satış yaptığı model olan Golf, C Segmenti Hatchback modelleri arasında yol tutuş ve konforu en iyi harmanlayan modellerden birisi olarak bilinmektedir. Geçmişi 40 yıldan daha uzun bir süreye dayanan VW Golf, ayrıca otomobil tarihinin en çok üretilen 5 otomobili arasında da yer almaktadır.
Diğer taraftan modelin en efsane versiyonu ise 1976 yılında üretilmeye başlanan GTi versiyonudur. Mekanik enjeksiyon sistemi, Kompakt kasaya sahip bir araçta ilk kez olarak 1976 Golf GTi modelinde kullanılmıştır. Kasasının çeşitli yerlerinde bulunan kırmızı şeritleri ve kırmızı ekose desenli kumaş koltuk döşemeleri ise günümüze kadar uzanan ve geçmişi vurgulayan bir detay olarak dikkat çekmektedir.
Modelde ilk başlarda 1.6 litre 8 supaplı mekanik-enjeksiyon sistemine sahip atmosferik-benzinli bir motor kullanılmıştı. 110ps güç ve 140nm tork üreten bu motor günümüz şartlarında bile 1.6lt atmosferik 16 supaplı motorların en fazla 130-135ps güç üretebildiği düşünülürse zamanı için ne kadar başarılı ve dikkat çekici özelliklere sahip olduğu anlaşılabilir. Ayrıca 810kg gibi düşük bir ağırlığa sahipti ve bu sayede zamanına göre güçlü olan motor hafif kasaya sahip olan aracı bir otoban faresine dönüştürüyordu. Zaten çıktığı dönemde de en başarılı otomobil modellerinden birisi sayılıyordu.
Boyut Karşılaştırması
Her iki aracında uzunluk, genişlik ve dingil aralığı ölçülerinin ortalaması alınıp karşılaştırıldığı zaman 2016 Golf’ün 40 yılda %11 oranında büyüdüğü görülüyor. Bu büyüme oldukça kayda değer. Büyümenin ne derece fazla olduğunu ise bir alt sınıfta bulunan 2016 model Polo modelini 1976 model VW Golf ile karşılaştırarak anlayabiliriz. Günümüzün Polo’su 40 yıl öncesinin Golf modelinden boy olarak yaklaşık 16cm, en ve dingil aralığı olarak 7cm ve yükseklik olarak da 4cm daha yüksek. Yani 2016 Polo’nun ortalama ölçüleri bir üst sınıfta bulunan 40 yıl öncesinin Golf modelinden %4 daha büyük. Bu da ilk VW Golf’ün ne kadar küçük bir otomobil olduğunu açıkça gösteriyor. Zaten 810kg ağırlığı da bunu destekliyor.
Teknik Karşılaştırma
Aradan geçen 40 yıldan sonra tek değişmeyen motor özelliği her ikisinin de sıralı 4 silindire sahip olması olarak gösterilebilir. Diğer taraftan bu kadar yıl sonra hem motor hacmi büyümüş hem de doğal yani atmosferik emiş yerini aşırı besleme yani turboya bırakmış. Supap sayısı da silindir başına 2’den 4’e yükselmiş. Güç 2 kattan daha fazla artarken tork, hem hacim artışı hem de turbo sayesinde 2.5 kat artmasıyla öne çıkıyor. Bu değerler zaten Güç/hacim ve Tork/hacim değerlerinden de açıkça anlaşılıyor. Diğer taraftan esas dikkat çeken ve araçların performansını doğrudan etkileyen Güç/ağırlık oranı oldukça dikkat çekici ve birbirlerine yakın sayılır. Ton başına 136ps orana sahip olan 1976 Golf GTi, günümüz modelinin 164ps/ton oranına oldukça yakın. Bu durumun böyle gerçekleşmesinde en büyük etken 1976 GTi’ın 810kg olan ağırlığı.
1976 Golf GTi 0-100km hızlanmasını 9.1 saniyede tamamlıyor ve maksimum olarak 182km/saat hıza ulaşabiliyor. Bu değerler 2016 modele göre oldukça yavaş görünebilir ve günümüz için çok çarpıcı olmayabilir ancak 40 yıl öncesinin en hızlı modellerinden olan 1976 model Ferrari 308 GTB modeli 0-100km hızlanmasını 6 saniyede tamamlarken 252km/saat  maksimum hıza sahipti. Bu aracın günümüzdeki dengi olan 388 GTB modelinin 0-100km hızlanmasının 3.0 saniye, maksimum hızının ise 328km/saat olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Sonuç olarak ekonomik bir seriden türetilen böyle bir modelin küçük bir motor ile bu performansa sahip olması takdiri hak ediyordu. Tüm bu veriler eşliğinde bize göre 40 yıl önce üretilen GTi günümüz modeline görekendi zamanı için daha iyi bir performansa sahipti.

Görünümler 

Designed by ermanas