Yeni BMW 1 Serisi, Çinliler İçin

BMW’nin rekabetten kopmamak için üretmek zorunda kaldığı 1 Serisi’nin sedan karoserli versiyonu Çin pazarına özel, sadece Çin’de satışa sunulacak bir model olarak tanıtıldı.

bmw_1_Serisi_sedan

Otomobil dünyasında hayat erken başlar. Siz yepyeni çıkmış bir modelin kapısını açtığınız anda fabrikada bir mühendis de onun takipçisinin kapısını açıyor olur. Bir modelin 7 yıllık ömrü vardır ve geliştirilmesi de 5 yıl sürer. Aradaki iki yıl da güncel neslin makyajı için kullanılır. Yani ürün geliştirme bölümleri dinlenmez, su uyur ar-ge çalışanı uyumaz. Bu durumda da karşımızda gelecek nesil 1 Serisi’ni hem de sedan karoserle görmemiz o kadar da garip değil.

Garip olan bir sonraki 1 Serisi’nin teknolojisine sahip olan 1 Serisi Sedan’ın şimdilik sadece ve sadece Çin pazarı için üretiliyor olması. Çin büyük bir sedan pazarı ama dünyada başka büyük sedan pazarları da olduğu bir gerçek. Hatta BMW bu konudaki kararlılığını gösterebilmek adına sedan karoserli 1 Serisi’nin tüm geliştirme çalışmalarının BMW merkezinde ama Çinli mühendisler eşliğinde gerçekleştiğini açıklıyor. Hatta modelin tüm yürüyen aksam ayarları da Çin yollarına ve iklim koşullarına göre ayarlanmış.

İlk önden çekişli kompakt sedan modelini yollara çıkarmak için kolları sıvayan BMW firması, pazar payını genişletme için büyük bir hamle de bulunacak gibi dursa da çekiş sistemi tartışılacak gibi duruyor. Sonuçta bmw fanlarının bu markayı en çok sevme sebeplerinden birisi de arkadan itişli araçlara sahip olmasıydı. Fakat fazla canınızı sıkmayın. Çünkü xDrive yani dört tekerden çekiş sistemi de muhtemel bmw 1 serisi sedan modelinde yer alacak. Bu aracın motor seçenekleri ile rakiplerine karşı belirgin üstünlük kuracağını da mevcut 1 serisi, 2 serisi ve 3 serisinde yer alan ünitelerden yola çıkarak söyleyebiliriz. Şimdilik aracın ne zaman yollara çıkacağı hakkında net bilgi yoktur. Çin’de yapılan lansman ile bu konsept modelin tanıtımı yapıldı ve bu konuda ilk sinyal verilmiş oldu. İlerleyen günlerde daha net bilgi aktarımı yetkililer tarafından yapılacaktır.

1 Serisi Sedan’ın içeriği henüz belli değil. Öyle ki hangi altyapı üzerinde yükseldiği ve dolayısıyla gücünü ön aksına mı yoksa arka aksına mı gönderdiği bile bilinmiyor. Tek bildiğimiz, hangi altyapı olursa olsun 3 silindirli 1,5 litrelik motorlara ve otomatik şanzımana sahip olacağı. Bunun yanında tabii ki daha büyük hacimli 4 silindirli motorlar da kaputun altında yer bulacaktır.

 

Designed by ermanas