Yeni Citroen C6 Tanıtıldı

yeni-Citroen-C6-2017-1

2005-2012 yılları arasında üretilen ve bonkör iç hacmi ve konforu ile ün yapmış olan Citroen markasının E-Segmenti modeli C6, Beijing’de devam eden otomobil fuarında tanıtıldı. Şimdilik sadece Çin pazarı için sunulacak olan model daha sonra Fransa ve diğer ülkelerde satılmaya başlanabilir.

2012 Citroen C6
Aslında C6’nın da bulunduğu E-Segmentinde iddialı bir model çıkarmak gerçekten de kolay değil. Audi A6, BMW 5 Serisi ve Mercedes E Sınıfı gibi modellerin bulunduğu sınıfta bu 3 modelin ezici bir üstünlüğü hakim. Ancak Çin pazarı gerçekten de çok büyük ve herkes için farklı zevklere uygun modeller sunuluyor. Citroen C6 ise neredeyse bir üst sınıfa yakın boyutları ile sivrilmek istiyor. 5 metre uzunluğu ve 2.9 metre iz genişliği ile muazzam bir iç hacim sunan model, otomobil üreticilerinin D ve E segmentinde Çin için özel olarak ürettikleri uzun versiyon araçların en üst sıralarında yer alıyor. Mercedes de yeni E Sınıfı’nın uzun versiyonun aynı fuarda tanıttı ve bu araç 5063mm uzunluğa sahip. Mercedes E Sınıfı L, Citroen C6’dan daha uzun olsada C6’da her hangi bir L uzantısı bulunmuyor. Aracın boyu zaten yeteri kadar uzun. Aracın boyutları ile doğru orantılı olarak arka diz mesafesi gerçekten de oldukça cömert görünüyor.
Kullanılacak motorlar konusunda henüz kesin bir açıklama bulunmuyor ancak 1.8lt turbo-benzinli 200ps güce ve 280nm torka sahip bir ünitenin Citroen C6 modelinde yer alacağı tahmin ediliyor.  Bu güç ve tork ise ön tekerleklere 6 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. Diğer taraftan PSA’nın yakın bir zamanda 1.6lt dizel ünitesini güncellemesi de bekleniyor. Renault ve Opel’in yeni tanıttığı 160ps ve 165ps güce sahip güçlü bir 1.6 dizel motorun bu araçta olması durumunda Avrupa ve Türkiye’de satış şansı oldukça fazla artabilir.
Designed by ermanas