Yeni Hyundai Accent Tanıtıldı

Hyundai’nin başarılı küçük sınıf sedan modeli Accent, yenilenen beşinci jenerasyonu ile Kanada Otomobil Fuarında tanıtıldı. Modern bir görünüme kavuşan otomobil, iddialı tasarımıyla rakiplerine gözdağı veriyor.

Yeni Hyundai Accent, genlerini Elantra’dan alıyor

Era ve Blue’dan sonra yeni kasasında yalnızca model adını kullanan Hyundai Accent, tasarım anlamında büyük bir gelişme kat etmiş. Renault Talisman-Megane kardeşlerde olduğu gibi genel tasarım hatlarını abisi Elantra’dan alan modelin selefine göre radikal çizgilere büründüğünü söyleyebiliriz.

LED farlara ve yan aynalarında sinyal lambasına kavuşan aracın krom detayları ise göz dolduruyor. Hyundai mühendisleri daha iyi bir aerodinami için yeni Accent’i 10 mm alçaltmış. Gövdesinde mukavemet oranı Blue’ya göre %32 daha yüksek olan çelik materyalden yararlanılan otomobil, artan dingil mesafesinin de etkisiyle daha geniş bir iç hacim sunuyor.

Özerk acil frenleme sistemiyle sınıfında ilk!

2018 Hyundai Accent’in dışarısındaki sportif hava iç mekanında da aynen devam ediyor. Aracın direksiyon simidi ve vites topuzu gibi pek çok yerinde kırmızı renkli dikişleri görmek mümkün. Bu dikişleri koltukların yanal desteklerindeki ve kapı içlerindeki kırmızı deri detaylar tamamlıyor.

Koreli modelin teknolojik oyuncakları da dikkat çekiyor. Özellikle olası bir çarpışmayı aracın ön bölümündeki sensörler yardımıyla önceden algılayan ve gerekirse müdahale eden özerk acil frenleme sistemi sınıfında bir ilki getiriyor. İç mekana geçildiğinde ise 5 ve 7 inçlik TFT LCD multimedya sistemi, kılavuzlu geri görüş kamerası ve anahtarsız çalıştırma özelliğinin eklendiğini görüyoruz. Android Auto ve Apple CarPlay destekli multimedya ekranı sesli komut desteği ile beraber oldukça işlevsel gözükmekte.

Kaputun altında pek bir değişiklik yok

Yeni Hyundai Accent, görünürde her ne kadar majör yenilikler yaşasa da bu değişimi kaputun altında göremiyoruz. Daha önce Blue modelinde de gördüğümüz 1.6 litrelik benzinli motor, güncellenmiş şekliyle beşinci jenerasyona aktarılmış görünüyor. Selefinde 136 beygir güç üreten motor, yeni modelde 132 beygire düşürülmüş durumda. Buna rağmen aracın 0-100 kilometre ve ortalama yakıt tüketim değerlerinde gelişme olduğu bildiriliyor.

Yeni Accent’in aktarma tarafında ise 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri kullanıcıları bekliyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulması beklenen otomobilin hatchback versiyonunun ise yılın son çeyreğinde yollara çıkacağı duyuruldu.

Designed by ermanas