Yeni Hyundai i30 Gün Işığına Çıkmak Üzere

Yeni kasa Hyundai i30 2017 yılında yollara çıkacak. Yeni i30, Hyundai’nin kompakt sedan modeli Elantra ile benzer bir tasarıma sahip olacak.

2017-hyundai-i30

Üçüncü nesil hatchback model bir treyleri çekerken test halinde görüntülendi. Gelecek yıl piyasaya çıkması beklenen modelin motor serisi yenilendi ve seriye en üst donanım seviyesi olarak bir N performans modeli de katılacak. Hyundai i30 daha önce de Kuzey Kutbu ve İsviçre Alpleri’nde kış testinde, Hyundai’nin özel bir geliştirme merkezinin olduğu Nürburgring’de ise performans testleri esnasında görüntülenmişti. Bu erken aşama test araçlarının kamuflajları stil özelliklerinin bir çoğunu kapatıyordu. Son fotoğraflarda yeni i30 modelinin güncellenen i40’dakine benzer bir ön panjura sahip olduğu görülüyor.

 

i30 N performans modeli

Yeni i30 en üst donanım seviyesini oluşturan bir performans versiyonuna sahip olacak. Bu model Hyundai’nin N Performance alt markasının yollara çıkan ilk modeli olacak. Nürburgring’de testte görüntülenen i30 N Performance, satışa çıktığında Volkswagen’in Golf R modeli ve benzerleriyle rekabet edecek.

 

Modelde 2.0 litre turboşarjlı motor kullanılacak ve maksimum hızının saatte 250 km olması bekleniyor.

 

Hyundai yetkilileri i30 N performans modelinin Hyundai’nin i20 temelli (yine N Performance tarafından üretilmiş) WRC otomobilinden alınmış teknolojilere sahip olacağını belirtiyorlar. Koreli firmanın şu anki ralli otomobili 1.6 litre, dört silindirli, turboşarjlı, benzinli 296 hp motora sahip.

 

I30 motorlar ve teknoloji

Serinin alt donanım seviyelerinde, yeni çıkan i30 Turbo gücünü 183 hp 1.6 litre Gamma GDI benzinli motordan almaya devam edecek. Serinin geri kalan benzinli ve dizel seçenekleri ise ufak değişikliklerle devam ettirilecek.

Yeni i30’un bir hibrit versiyonu -Ioniq hibrit modelinden alınan teknolojilerle- da çıkacak. Ioniq’de i30’un 1.6 litre benzinli motoruyla elektrikli motor birarada çalışıyor.

 

Yeni i30’un iç kabin görünümüyle ilgili ipuçları ABD piyasasına yönelik Elantra’dan alınabilir. Bu Elantra minimalist, düğmesiz bir tasarım ve yeniden tasarlanan orta konsol ile geliyor. I30 hatchback ABD’de Elantra GT olarak satılıyor.

 

Önceki yüksek binişli test araçları Hyundai’nin i30’un Avrupada Volkswagen’in Golf SV gibi modellerine rakip olabilecek büyük bir versiyonunu geliştirdiği söylentilerine yol açmıştı. Standart hatchback ise Ford Focus, Seat Leon ve Volkswagen Golf gibi modellerle rekabet edecek.

Designed by ermanas