Yeni Renault Megane Sedan 2017 üretime geçti

Yeni Renault Megane Sedan 2017 modeli bugün Oyak Renault’nun Bursa’daki fabrikasında seri üretime geçti. Bursa’dan dünyaya ihraç edilecek olan yeni Renault Megane Sedan 2017 modeli için 200 milyon Euro tutarında bir yatırım gerçekleştirildi.

renault_megane_sedan1

Yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin seri üretim başlangıç töreni, bugün (7 Eylül Çarşamba) Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Renault Grubu Avrasya Başkanı Denis Le-Vot, Oyak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş, Oyak Genel Müdürü Savaş Erdem, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tunç Başeğmez, Renault Mais Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar’ın da aralarında bulunduğu konuklar, Oyak Renault yöneticileri ve tedarikçileri, Renault Mais yöneticileri ve yetkili satıcıları ile basın mensuplarının katılımlarıyla yapılan törenle gerçekleştirildi. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın montaj hattında gerçekleştirilen törenle yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin seri üretimine başlandı. Renault Grubu üretim platformları içinde M1 (kompakt sedan) segmentinde sedan kasa üretiminden sorumlu fabrika olan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yeni Renault Megane Sedan 2017 modelini dünyada üreten tek fabrika olacak ve tüm dünyaya ihraç edecek.

renault_megane_sedan2

Çelik: “Bizden bir otomobil”

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda “bizden bir otomobil” diye nitelendirdiği yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin üretiminden duyduğu mutluluğu dile getiren Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik: “Biz, sizlerin yaptığınız üretimi ‘yerli üretim’ olarak kabul ediyoruz. Bugün ülkemizde satılan her dört otomobilden üçünü ithal ettik. Ülkemizde üretilen binek modellerin sınırlı olması nedeniyle otomobil pazarındaki artış bize büyük bir ithalat yükü getiriyor. Her geçen gün artan bu talebin Türkiye yapılan üretimden karşılanması sektörde ticaret dengesini korumamızı sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle binek otomobil alanındaki yatırımlar bizleri çok mutlu ediyor. Bu bakımdan yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin Oyak Renault’da üretilmesinden dolayı mutluluğumuzu ifade ediyor, Yeni Megane Sedan’a hayırlı olsun diyoruz” şeklinde konuştu.

Denis Le-Vot: “Oyak Renault çalışanlarını kutluyorum”

Katılan konuklara hoş geldiniz diyerek teşekkür eden Renault Grubu Avrasya Başkanı Denis Le-Vot: “Öncelikle Türkiye pazarında ve ihracat yaptığımız ülkelerde başarısıyla tanınacağından emin olduğumuz bu güzel otomobil için Oyak Renault çalışanlarını kutluyorum. Yeni Megane Sedan’ın Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’ndaki bu endüstriyel lansmanı, karşılıklı saygı ve güvene dayanan Renault ve Oyak ortaklığı için yeni bir adım. Biz, Renault Grubu olarak Türk ekonomisine ve Türkiye pazarına inanıyor ve güveniyoruz. Bu vesileyle yeni Renault Megane Sedan 2017 modeline ticari hayatında başarılar diliyorum” dedi.

Taş: “Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına gireceğine inanıyoruz”

Oyak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş: “Bizler, Oyak olarak Türkiye’ye güveniyor, dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içine gireceğine inanıyoruz. Ortağımız Renault ile daha çok değer üreten, daha çok yatırım ve istihdam sağlayan, hakkaniyet esasına dayalı uzun vadeli ortaklık ilişkisine önem veriyoruz. Hiç şüphe olmamalıdır ki ülkemizin ekonomisinin güçlenmesinde Oyak’ın yatırımları öncü rol oynamaktadır. Bugün üretime başlamasına hep birlikte şahit olduğumuz Megane Sedan otomobilinin de ülke ekonomisine yeni bir ivme vereceğine inanıyorum.” dedi.

Erdem: “Gurur duyuyoruz”

Oyak Genel Müdürü Savaş Erdem, yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretime başlamasından duyduğu heyecanı dile getirerek “Ekonomimizin lokomotif sektörlerinin başında yer alan otomotiv sektörü bizim için büyük önem taşıyor. Oyak Renault ile üretim, Renault Mais ile satış ve pazarlama, Orfin ile oto finansmanı alanlarında sektörümüze yön veriyor olmaktan gurur duyuyoruz. Oyak Renault’nun 5 kıtada 80’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla ekonomimize her yıl 3 milyar dolara yakın katkıda bulunuyor olması bizleri ayrıca gururlandırıyor. Bugün bantlardan inmeye başlayan yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin gerek üretim gerek ihracat ve iç pazar olarak ortaklığımıza daha büyük ivme katacağına yürekten inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

 

renault_megane_sedan3

Başeğmez: “200 milyon Euro’luk yatırım”

Törende bir konuşma yapan Oyak Renault Genel Müdürü Tunç Başeğmez şunları söyledi: “Yeni Renault Megane Sedan projesi için 200 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleşti. 250’den fazla çalışanımız projenin ilk aşamalarından itibaren görev aldı. Fabrikamızın mühendislik, satınalma, kalite, finans ve üretim bölümlerinde görevli onlarca arkadaşımız, projenin ürün geliştirme ve devreye alma sürecinde önce Fransa’da, sonra da fabrikamızda farklı görevler aldılar. Sonuçta, 60’tan fazla yerli imalatçımızın da katıldığı yoğun, stresli ama bir o kadar da keyifli bir çalışma ortamında, bu ürünü ortaya çıkardık. Yeni Renault Megane Sedan 2017 modeli, tüm dünyaya Oyak Renault’dan üretilecek. Hedeflenen toplam üretim miktarımız 500.000 adet. Otomobilin üretimi, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 700 kişilik ek istihdam yaratacak. Ürettiğimiz araçların yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Diğer tüm ürünlerimizde olduğu gibi, yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin de motor, vites kutusu ve yürüyen aksamları fabrikamız hatlarında üretiliyor. Bu bakımdan da, Türkiye’de hem karoseri hem de mekanik aksamın birlikte üretildiği tek binek otomobil fabrikasıyız. Bu da bize ayrı bir güç ve otonomi veriyor. Yeni Megane Sedan’ın karoseri ve yürüyen aksamını oluşturan ve yerli olarak imal edilen parçalarının tamamı, Oyak Renault’nun mühendis ve teknisyenleri tarafından, 60’ı aşkın yerli tedarikçimizle birlikte geliştirilerek endüstriyel seri üretim sürecine alındı. Oyak Renault, pres ve plastik enjeksiyon atölyesinin üretim kapasitesini arttırdı ve pres kalıplarından bir kısmını da kendi tasarlayarak imal etti. Yerli tedarikçilerimiz tarafından üretilen kalite seviyesi en yüksek parçaların bazıları aynı platformdaki Renault ve Nissan araçlarında da kullanılıyor. Böylece Oyak Renault, yerli otomotiv yan sanayini Renault Nissan İttifakı platformlarına dahil ederek, ülke ekonomisine ve yerli otomotiv yan sanayinin gelişmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Esnek üretim prensibine göre tasarlanan standart Renault/Nissan gövde hatlarında, Clio ve Yeni Megane Sedan, tek hat üzerinde birlikte üretilebiliyor. Euro NCAP 2015 beş yıldız kriterlerine göre güçlendirilmiş gövdede, sıcak şekillendirilmiş yüksek mukavemetli çelik saclar kullanılıyor. Dokuz renk tercihiyle piyasaya sürülen yeni Megane Sedan’da bir önceki modele göre aracın dizaynına uygun altı yeni renk geliştirildi. Boya tesisleri, bu yeni üründen özel olarak beklenen görünüm performansını sağlayacak çeşitli yatırımlarla modernize edildi. Montaj üretim tesislerinde ise, Renault Nissan İttifakı’nın yeni orta-üst segment ortak platformuna entegre etmek amacıyla önemli değişiklikler yapıldı. Yeni Renault Megane Sedan 2017 modelinin müşteriye sunduğu ve bir üst segmentin konforunu taşıyan yeni nesil teknolojik donanımlarına uygun olarak üretim süreçlerinde en son teknolojik değişiklikler devreye alındı.”

Yerli mühendislik

Oyak Renault mühendisleri, projenin ilk etaplarından itibaren yeni Megane Sedan’ın tasarımının geliştirilmesinde çalıştı. Projenin Oyak Renault’ya verilmesiyle birlikte yaklaşık 70 AR-GE çalışanı projede görev aldı. Buna pres, kaporta, boya ve montaj atölyelerinin proses sorumlusu mühendislerinin de eklenmesiyle, 110 kişilik mühendis ekibi yeni modelin sorunsuz ve kaliteli bir şekilde üretimi için yoğun emek verdi. Bu çalışmalar sonucunda tecrübe ve yetkinliğini bir kez daha kanıtlayan Oyak Renault’nun AR-GE merkezi, ilk kez bir aracın proje sürecinde araç mimarlığı sorumluluğunu aldı ve aracın tüm seri hayatı ve yeni projelerinin sorumluluğu Oyak Renault mühendislerine teslim edildi.

Oyak Renault

1969 yılında Bursa’da kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 360.000 otomobil ve 750.000 motor üretim kapasitesiyle Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biri. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları, bir uluslararası lojistik merkezi ve bir de AR-GE merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 faaliyet noktasından biri. Oyak-Renault, Clio IV, Clio Sport Tourer ve yeni üretmeye başladığı yeni Renault Megane Sedan 2017 modelleri ile, bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını kurulduğu günden günümüze aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti. Şirket, Türk otomotiv sanayinde üretim ve ihracatta liderlik konumunu 1998 yılından beri aralıksız sürdürüyor.

Daha önce yayınladığımız detaylı yeni Renault Megane Sedan haberimize ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Designed by ermanas