Yeni Skoda Kodiaq Tanıtıldı..

Skoda’nın uzun zamandır beklenen D Segmenti Crossover modeli Kodiaq sonunda tanıtıldı. Daha önce kamuflajlı ve kamuflajsız olarak çeşitli fotoğrafları yayınlanan ayrıca konsept resimleri sayesinde nasıl olacağını az çok tahmin ettiğimiz modelin bulunduğumuz hafta da kokpiti ve iç görünümü resmi olarak tanıtılmıştı. Sadece kendi sınıfını değil bir alt ve bir üst sınıfları da etkileyeceğini düşündüğümüz model özellikleri ve fiyatıyla büyük ses getirecek gibi görünüyor.

skoda-kodiaq-22

VW’in modüler MQB platformu üzerinde yükselen Kodiaq, 4697mm uzunluğa, 1882mm genişliğe ve 1676mm yükseklikte. Bu ölçüleriyle Nissan X-Trail modelinden 53mm daha uzun, 62mm daha genişbir SUV. Yüksekliği ise 19mm daha az. Ayrıca Nissan X-Trail’in kardeş modeli olan yeni Renault Koleos’dan da benzer şekilde daha büyük. Kısacası Kodiaq sınıfının belki de en büyük aracı olmayı başaracak. Bilindiği gibi Skoda Superb’de sınıfının iri modellerinden birisi ve devasa arka diz mesafesi önde. Kodiaq’ın yayınlanan arka koltuk sırası fotoğrafı da oldukça geniş bir diz mesafesi olacağını açık bir şekilde gösteriyor diyebiliriz.
720lt gibi büyük bir bagaja sahip olan model ayrıca arka 2.koltuk sırasının yatırılmasıyla 2065lt gibi dev bir yükleme hacmine sahip oluyor. Bu sınıfının lideri Nissan X-Trail’den bile daha fazla olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca bagajın zemininde gizlenen 3.koltuk sırası açıldığı zaman yetişkinler için olmasa da küçük boyutta insanlar ve çocuklar için yeterli bir oturma alanı ortaya çıkıyor. Bu değişkenlik özellikleri ve geniş yaşam alanı sayesinde Skoda Kodiaq orta boy SUV piyasasını ciddi anlamda sallayacak gibi görünüyor. Şimdilik fotoğraflardan yorum yapıyor olsak da sınıfının en geniş yaşam alanı ve bagajına sahip olan aracı Kodiaq olabilir.
Araçta bulunan bilgi eğlence sistemi ise standart olarak 6.5inch olarak sunulacak. Bu şu anda VW araçlarda sunulan en büyük ölçü olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca Android Auto ve Apple Car Play uyumu da standart olarak sunulacak. Bir üst dilimde ise 8 inch genişliğinde devasa bir ekran bulunuyor. Bilgi eğlence sisteminde oldukça fazla tuş bulunuyor ancak sol ve sağ aşağıdaki döner tuşlar hariç tümü dokunmatik olarak tasarlanmış. Ayrıca parlak siyah yapının gerek bilgi-eğlence sisteminde gerekse de havalandırma kontrol kumandalarına hakim olması genel görünümün oldukça güzel olmasını sağlıyor.

Skoda Kodiaq modelinde 3 adet TSI yani turbo-benzinli ve 2 adet de turbo-dizel motorun sunulacağı açıklandı. Turbo dizel motorların her ikisi de 2.0lt hacme sahip ve 125ps ve 190ps olarak farklı güçlere sahip. Benzin motorları ise 2 farklı hacme ve 3 farklı güce sahip olacak. 2.0lt turbo-benzin motor 180ps güce 1.4lt turbo-benzin motor ise 125ps ve 150ps olarak iki farklı güce sahip olacak. 125ps güce sahip versiyonun ortalama yakıt tüketimimin 6.0 lt/100km olacağı belirtiliyor. Motor gücüne göre değişmekle beraber 6 ileri manuel şanzıman ile beraber 6 ileri ve 7 ileri DSG şanzımanlar seçenekler arasında sunulacak. Giriş seviyesi motor seçeneklerinin önden çekiş sistemi ile üst motor seçeneklerinin ise sürekli 4 çeker yani AWD sistemi ile beraber sunulacağı belirtiliyor.

Bu gelişmeleri yan yana getirecek olursak VW Grubu’nun Audi Q5 hariç bu sınıfta aracı bulunmuyordu.  Bu sınıfta BMW X3, Mercedes GLC, Hyundai Santa Fe, Nissan X-Trail ve Honda CR-V modeli başarılı satışlar yapıyor. Renault ise Kadjar’ın üstünde yer alacak Koleos modelini yakın bir zaman önce tanıttı. Skoda Kodiaq modelinin Renault Koleos ile benzer fiyata ve Japon rakiplerinde ucuz bir fiyata satılması şansını oldukça arttıracaktır. Skoda Superb modelinin başarısı dikkate alınacak olursa Kodiaq’ın da hem kalitesi hem de uygun fiyatı ile öne çıkan ve sınıfının önemli modellerinden birisi olacağını düşünüyoruz.
Alınan resmi olmayan bilgilere göre İngiltere’de 23.000 Sterlin’den başlayan fiyatlar ile satılmaya başlanacak ola Skoda Kodiaq’ın Skoda Superb modelinden %10-%15 daha pahalı olması beklenebilir. Bu da benzer donanıma sahip VW Passat ile benzer fiyata sahip olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca bir alt sınıfta bulunan Tiguan ile de aynı motor, donanım ve şanzıman seçenekleri ile benzer fiyata sahip olabilir. 2016 Eylül ayında yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı sonrası satışına başlanacak olan aracın 2017 başında ülkemizde satışa sunulması beklenebilir.
 
Designed by ermanas